הבחנה בין מתאמן טבעי למתאמן לא טבעי

מפתחי גוף “טבעיים” מזויפים (FAKE NATTY)
מזה “טבעי מזויף”, למה שמישהו ישקר בקשר לסטטוס טבעי שלו, למה זאת בעיה ומהם הסימנים שרצוי לשים לב אליהם.
עם זאת, יש להדגיש מראש שאין כוונה לתקיפה אישית לאף אחד והמטרה היא לספק מידע. 
אז מה זה “טבעי מזויף”?
טבעי מזויף מתייחס למי שמתיימר להיות מתאמן/מתחרה טבעי, אך במציאות הוא משתמש/השתמש בחומרים אסורים לשיפור ביצועים ומשקר על כך באופן בוטה ואף במקרים אחרים מרמה בתחרויות שמיועדות לפיתוח גוף טבעי.

למה לשקר?
לרוב הסיבות נובעות מרווח אישי כלשהו, אגו/ אישור חברתי או שמירה על הדמות שלהם מהפן החוקי/משפטי.

 • רווח אישי יכול לכלול- חסויות וחוזים, זכיות בתחרויות פיתוח גוף ופיטנס, עלייה בסטטוס השיווקי, מה שיגרום לרווח כספי עקיף (למשל אדם שהגיע לגוף יפה בצורה לא טבעית וטוען שהוא הגיע אליו בצורה טבעית ומי ששוכר אותו בתור מאמן יגיע לזה גם בצורה טבעית), מכירת ספרים, אימונים, סחורה וכדומה.
 • אגו/אישור חברתי הם מניעים חזקים, רצון לזכות בהכרת הציבור בכל מחיר.
  זה יכול להיות הכל מזכייה בתחרות פיתוח גוף והצהרה שזה נעשה בצורה טבעית או עלייה בסטטוס החברתי.
 • שימוש בחומרים אסורים לשיפור ביצועים נתפס כדבר פסול אצל חלק גדול מהאוכלוסייה והתעשייה ומשם זה הגיוני שהרבה אנשים לא ירצו לאכזב את המשפחות, חברים, קולגות, הלקוחות שלהם ואנשים שמכירים אותם וישפטו אותם על כך. על ידי הסתרת השימוש בחומרים משפרי ביצועים מאותם אנשים הם מציגים תדמית שהם הגיעו להישגים בצורה נקייה / הוגנת.
 • שימוש בסטרואידים אנאבוליים אינו חוקי ברוב המדינות בעולם. הפן החוקי הוא אחת הסיבות הנפוצות לכך שאנשים מסתירים ולא מדברים באופן גלוי על השימוש. 
  כמובן שחלק זה מדבר לא רק למי שמשקר שהינו טבעי אלא לכול מי שמשתמש בחומרים אסורים אלה.

למה זאת בעיה?
אישית אני רואה את זה כבעיה מכמה סיבות:

 • רמאות! בזמן תחרות זה פשוט לא הוגן. 
  מישהו שיש לו גנטיקה טובה וטבעי יכול לנצח מישהו שיש לו גנטיקה פחות טובה ומשתמש בחומרים. אבל אם ניקח 2 מפתחי גוף עם גנטיקה טובה ורק אחד מהם משתמש בחומרים אסורים אז לבחור שמשתמש יהיה יתרון משמעותי על הטבעי. שימוש בחומרים אסורים בזמן תחרות שמיועדת לטבעיים היא רמאות ואין לה מקום.
 • זה מציב סטנדרט לא ראלי לאנשים צעירים.
  אנשים חדשים ותמימים שרק התחילו להתאמן מקבלים רושם לא נכון איך הם צריכים להראות ולמה הם יכולים להגיע. כמובן שגם גנטיקה משחקת פה תפקיד אבל לשקר על שימוש בחומרים הופך את זה להרבה יותר גרוע. זה הופך את הרמה למה שאפשר להגיע להרבה יותר גבוהה בשביל האדם הפשוט שלא מבין בתחום ומפה זה גורר תסכול, עבודה לא מתאימה או עבודה תחת אנשים כאלו אשר מבטיחים להביא אותם לתוצאות.
 • זהו חלק ממעגל השחיתות של תחום הכושר והפיטנס. 
  יש לנו טבעיים מזויפים שרוצים הכרה, יש כאלו שחברות מעניקות חסויות לאנשים ביודעין שהם משקרים העיקר שהם ירוויחו כסף. 
  יש לנו כמה פדרציות שמקדמות את עצמן כטבעיות אך לא עושות כלום כדי לסנן את הרמאים כי זה גורם לתחרות להראות טוב יותר עם ההישגים של המתחרים ובכך להביא יותר כסף. פה כולם מרווחים…חוץ מהמתחרים הטבעיים האמתיים.

*כמובן שלא כול הפדרציות הטבעיות הן ככה ויש כאלו עם בדיקות וחוקים מאוד נוקשים. חלקן עושות עבודה מעולה כדי לתפוס את הרמאים. אבל צריך לזכור שלא כולן באמת עושות הכול למען המתחרים הטבעיים והרבה שיקולים הם כלכליים נטו.

מה הם הסימנים?
שוב יש לציין ולהדגיש שאם אתם מזהים נקודה אחת או יותר ממה שציינתי למטה זה לא מצביע ישר על שימוש. אלה רק נקודות שאפשר לשים לב אליהן ולהיות מודע להן ולקחת כחלק ממכלול של סימנים.
אני לא חושב שאפשר להשתמש בהם כדי לקבוע חד משמעית על שימוש:

 • “פיצוץ וכיווץ” – יהיו תקופות (שבועות עד חודשים) שאדם יעלה בצורה דרסטית בגודל ולאחר תקופה “יתכווץ” בחזרה לגודל נורמלי. אני לא מדבר על הבדלים של ימים, כאשר יום אחד מישהו ניראה שטוח ויום אחרי זה יש לו פאמפ והוא עם וורידים, זה לרוב שינוים של אימונים ותזונה, אני מדבר על עלייה וירידה משמעותית בגודל לאורך זמן.
 • שמירה על שריר “מלא” בזמן חיטוב- כול מי שעשה חיטוב רציני בתור טבעי יודע שלרוב אנו נראים מרוקנים ושטוחים רוב הזמן ורק לאחר ימים של אכילה קלורית גבוהה או ימי העמסה השריר ניראה “מלא” יותר, לרוב בגלל גליקוגן, פאמפ או דברים אחרים. אם מתאמן טבעי עושה חיטוב לאחוזי שומן נמוכים והוא ניראה “מלא” כול הזמן זה מעלה חשד.
 • עליה במסת שריר בזמן חיטוב – אני לא אומר שזה לא אפשרי, זה אפשרי ונכתב על ידינו לא פעם על הנושא אך במידה מסוימת. אם מישהו נמצא בתהליך חיטוב והוא עולה *משמעותית* במסת שריר בזמן הזה זה מעלה חשד.
 • נשארים חטובים כל השנה – אנשים שנשארים חטובים לאורך כול השנה ואני לא מדבר על חטובים לים אלא חטובים לא רחוק מהמצב תחרות שלהם ועדיין עולים בצורה משמעותית במסת שריר או פשוט נשארים חטובים במצב תחרות (סיבים בטוסיק) לאורך השנה.
  כולנו מכירים מישהו שתמיד נשאר חטוב לאורך השנה ואולי עולה קצת במסת שריר, פה אני מדגיש שינוי משמעותי בזמן אחוזי שומן נמוכים משמעותית
 • אימונים – זה נושא קצת בעייתי בגלל שיכול להיות מישהו עם גנטיקה עלית שפשוט מגיב נהדר לאימוני כוח ועולה במסת שריר לא משנה מה הוא עושה. אבל, בקונטקסט של פקטורים אחרים אם אני רואה מישהו עם גוף מפותח מאוד אבל האימונים שלו הם לרוב בולשיט, שזה אומר אימונים קצרים, לא עקביים אשר מערבים תרגילים שמצטלמים יפה אך שלא מעודדים התקדמות. 
  כמובן שגם פה יש כאלו שמגיבים לתדירות נמוכה ונפח נמוך אבל לרוב זה לא המצב והאנשים האלו אינם הנורמה.
 • סימנים פיזיים של שימוש בסמים – זה יכול לכלול דברים כמו אקנה, גינוקומסטיה, התקרחות, גוון עור, שרירים לא פרופורציונליים (כמו טרפזים כתפיים וכו..). אלו דברים שיכולים לעורר חשד, אך גם פה יש בעייתיות כי חלק גדול מהדברים האלו יכולים לקרות בצורה טבעית (לי יש טרפזים מפותחים וגינוקומסטיה מגיל ההתבגרות ולא מעט חברים עם התקרחות כבר מגיל צעיר). 
  צריך שוב לקחת נקודות אלו במשנת זהירות אך לדעת שחומרים אלו כן גורמים לסימנים שצוינו.
 • פדרציות – יותר מתאים לחו”ל, אבל אפשר תמיד להסתכל על הפדרציה שהאדם מתחרה בה.
  האם זאת פדרציה עם חוקים נוקשים או אחת שלא בודקת באמת.
 • מספר שנות אימון – הרבה פעמים אוהבים להאשים אנשים שהם משתמשים אך בלי לבדוק באמת את נקודת ההתחלה שלהם וכמה שנים הם מתאמנים.
  הרבה לא מודעים מה אפשר להשיג רק ב-5 שנים של אימונים עקביים, כבדים ובעלי נפח גבוהה בצורה חכמה ומבוקרת. אבל כמובן שאם רואים מישהו עם גוף מפותח יתר על המידה והוא מתאמן תקופה לא ארוכה זאת גם נקודה.

אני לא מציע לאנשים להשתמש בנקודות מעל כמו “סימנים ותסמינים” כדי לזהות “טבעי מזויף”.
זה לא ממש בריא להסתובב ולחשוב/להאשים כל מי שגדול או מפותח מאיתנו בתור משתמש שמסתיר את זה. באותו הזמן חשוב גם לא להיות נאיביים לחלוטין. 
ניתן להשתמש בנקודות אלו כדי להכיר מעט את הרעיון של מי טבעי ומי לא. כמובן שיש דרכים אובייקטיבית כמו FFMI אך גם מדד זה הוא בעייתי ולא ממש מדויק.

*מזכיר שוב- כול עוד אין לכם ראיות אי אפשר להאשים מישהו סתם ככה.

נכנתב ע”י סגן נשיא WNBF ISRAEL  – סיוון טפלא

כתיבת תגובה

×

עגלת קניות